Staff List 2023- 2024
Headteacher
Mr I Catlow
Deputy Headteacher
Mrs L Dudaniec (Quality of Education)
Senior Leadership Team
Mr I Baybutt | Assistant Headteacher (Quality of Education) |
Mrs J Banner | Assistant Headteacher (Behaviour & Attitudes) |
Mrs M Shaw | Assistant Headteacher (SENDCO) |
Vacancy | School Business Manager |
Chaplain
Vacacy
TEACHING STAFF | |
Mr J Alston | Mathematics |
Miss C Barker | Assistant SENDCO / Design and Technology |
Miss G Bevins | English |
Ms J Booth | Modern Foreign Languages |
Ms E Bridge* | Food & Nutrition |
Mrs K Bridges |
Deputy DSL / Mental Health Wellbeing Lead / Mathematics |
Mrs S Costigan* | Science |
Mrs V Coxon* | Mathematics |
Miss A Donnelly | English / Drama |
Mrs J Drake* | Science |
Mrs G Fawcett | Second in RE / PSHE |
Mr A Gray | Head of CEIAG / PE |
Miss R Hall | Curriculum Lead for RE / PSHE |
Mr D Hewitt | Second in Mathematics |
Mrs L Jimenez | Curriculum Lead for Modern Foreign Languages |
Miss E Keel | Head of Year 9 / Science |
Miss A Lewis | PE |
Mr R McGee | Curriculum Lead for Science / Physics |
Mr P McKenna | English (Supply) |
Mrs H McLean | Deputy DSL / Head of ICT & Computing |
Miss B Murphy | English |
Ms H Murphy | Curriculum Lead for Art |
Mrs L Ogden | RE |
Mr S O’Leary | Curriculum Lead for Mathematics |
Ms J O'Malley | Second in English |
Mrs R Parkinson | Head of Year 7 / Geography |
Ms R Parkinson* | Technology |
Miss S Porter | Head of Year 11 / History |
Mr J Ranson | Mathematics |
Mrs N Roden* | Mathematics |
Miss J Sherwood | Curriculum Lead for Performing Arts |
Mrs J Steel | English |
Mrs G Storey | Second in Science / Biology / Physics |
Mr S Stringfellow | Curriculum Lead for English |
Mr D Taberner | Curriculum Lead for PE |
Mr G Taylor | Curriculum Lead for Technology |
Mrs S Thompson* | Second in Humanities / Geography |
Miss L Walsh | Biology |
Miss V Walsh | Curriculum Lead for Humanities / History |
Mrs N Ward* | Languages |
Mrs E Woods* | PE |
Miss E Zanesi | Modern Foreign Languages (ECT) |
* Indicates part-time teaching staff |
|
ASSOCIATE STAFF | |
Support Staff: | |
Mrs C Simpson | Head’s PA / Office Manager |
Mrs J Brennan | School Business Support Officer |
Mrs L Brown | Marketing and PR Officer |
Mrs J Bury | Exams, Data & Assessment Officer |
Mr T Haslam | Behaviour Manager |
Mr C Houldgreaves | Attendance and Reprographics Officer |
Mrs D Martin | Pupil Support Worker |
Mrs J Rigg | Librarian |
Mrs C Robinson | Receptionist |
Mrs J Turner | Deputy School Business Manager |
Teaching Assistants: | |
Ms K Hall | Higher Level Teaching Assistant |
Mrs E Mallett | Teaching Assistant |
Ms R Porter | Teaching Assistant |
Mrs I Rodriguez | Language Support Assistant |
Ms C Shorrock | Teaching Assistant |
Mrs T Young | SENCO Assistant / TA |
Cover Team: | |
Mr P Charlton* | Cover Manager |
Mr A Fisher | Cover Supervisor |
Catering: | |
Mrs S Earle | Catering Manager |
Mrs J Atchia | Catering Assistant |
Mr E Bentley-Mills | Catering Assistant |
Mrs H Bradshaw | Catering Assistant |
Mrs P Chohan | Catering Assistant |
Mr S Ruks | Catering Assistant |
Miss S Shields | Catering Assistant |
Mrs M Szczeblewska | Catering Assistant |
Mrs A Williams | Catering Assistant |
Technicians: | |
Mr J Futter | Science |
Mrs C Pratt | Technology |
ICT Network | |
Mr M Houghton | ICT Network Manager |
Mr H Long | ICT Technician |